Prywatne i ogólnodostępne

Posted | Możliwość komentowania Prywatne i ogólnodostępne została wyłączona

Przestrzeń oswojona / Część 3

Aby przełamać charakterystyczną monotonię wydłużonego traktu budynku i podkreślić silne związki jego architektury z tradycyjnymi wiejskimi zabudowaniami autorka projektu zaproponowała przecięcie bryły czymś w rodzaju przejazdu – rozległą sienią dzielącą część prywatną od ogólnodostępnej.

salon

Uzyskana w ten sposób niezwykle atrakcyjna przestrzeń – ogrzewana kominkiem w chłodne dni, ze stalowymi przeszklonymi wrotami umieszczonymi po obu stronach budynku (zastosowano tu podobny mechanizm jak w bramach garażowych) – stanowi doskonałe miejsce do rodzinnych i przyjacielskich spotkań.

Wrota można w zależności od pogody zamknąć, uchylić bądź otworzyć na oścież. Oba potężne skrzydła chowają się dzięki specjalnie ukształtowanej ścianie, w garażowej części domu. Niewtajemniczonym trudno się nawet domyślić ich obecności. Przestrzeń sieni staje się wówczas fragmentem otaczającego krajobrazu. Tę otwartość na naturę podkreśla dodatkowo świetlik umieszczony w dachu, poprzez który przenikają do wnętrza zarówno promienie słońca, jak i blask księżyca.