Projekt stodoła

Posted | Możliwość komentowania Projekt stodoła została wyłączona

Wzgórze złamanych serc / Część 2

Dziś na należącym do państwa Z. wzgórzu stoi dom, który z pewnej odległości przypomina jedną z miejscowych stodół czy obór charakteryzujących się harmonijnymi proporcjami i świetnym wykonawstwem. Dopiero gdy podejdzie się bliżej, widać, że budynek ma znacznie krótszą metrykę i cały jest naszpikowany nowoczesnymi materiałami oraz technologiami.

dom schody i kominek

To nie przypadek, że dopiero z bliskiej perspektywy da się rozpoznać datę powstania budynku. Właścicielom terenu bardzo bowiem zależało, by ich ingerencja w tę ziemię nie zmieniła zbytnio jej charakteru, i by miejsce, które tak bardzo ich kiedyś zachwyciło, zachowało swą urodę.

– Od początku wiedziałem, że w tym krajobrazie może stanąć tylko dom utrzymany w miejscowej tradycji budowlanej – opowiada nasz gospodarz. – Dlatego jeździliśmy z panią architekt po okolicznych wsiach i fotografowaliśmy co ciekawsze okazy dawnego warmińskiego budownictwa (niestety, najczęściej rozpadające się), by na nim wzorować się przy tworzeniu domu.

W rezultacie pani architekt zaproponowała inwestorom budynek będący syntezą obory, stodoły i kuźni: niski, posadowiony blisko przy ziemi, z dwuspadowym dachem, obłożony cegłą licówką.